A gyerekekkel bármely szakterületen dolgozó, foglalkozó szakemberek számára nyújtott továbbképzés során a résztvevők megismerik a bántalmazás, elhanyagolás különféle formáinak tüneteit, felismerését, hatásait az áldozattá vált gyerekekre, valamint tudatosítjuk a szakembereknek a bántalmazást elszenvedett gyerekek kezelésében betöltött felelősségét, lehetséges szerepét, bármely területen is végzik feladataikat.
A képzés során a résztvevőknek lehetőségük van arra, hogy olyan jellegű készségeket gyakoroljanak, melyek a gyermekek bántalmazásának eredményes felismeréshez, folyamatkövetéshez és a beavatkozási/segítségnyújtási módozatokhoz vezetnek.
A feldolgozásra kerülő legfontosabb témák az alábbiak:
- A bántalmazáshoz vezető okok.
- A fizikai, az érzelmi/lelki és a szexuális bántalmazás, elhanyagolás jelei, tünetei.
- A bántalmazás hatása a gyerekre/családra/közösségre.
- A bántalmazott gyerekek viselkedési, magatartási specialitásai.
- Nélkülözhetetlen feladatok a bántalmazott gyermek/ család segítésében.
- Teendők, amelyekkel a gyermeket megvédhetjük a további bántalmazástól.
- Kapcsolatteremtés és kapcsolat fenntartása a bántalmazás elszenvedőivel, valamint az abúzerrel (bántalmazóval) egyaránt.
- Folyamatelemzés és segítő stratégiák meghatározása az erőszakot elszenvedettek támogatására.
A továbbképzés 70 %-ában a bántalmazással kapcsolatos információk tudatosítására törekszünk, mely elméleti jellegű. A tünetek felismerésére, valamint az esetek kezelési módjainak behatárolására koncentrál az első két foglalkozás. A harmadik foglalkozás alkalmával már az ismeretek beépülési folyamatán dolgozunk. Ekkor kerül sor a készségek fejlesztésére, melynek során a folyamatok elemzésére, a kommunikáció színvonalának emelésére törekszünk, különböző szerepjátékok használatával.
Az elmúlt években egyre többen érdeklődnek a bántalmazás, elhanyagolás lehetséges megelőzése és kezelése iránt, mivel az segítőszakmák alapképzésében még mindig csak esetlegesen kerül ez a tantervbe, és sok területen egyáltalán nem, vagy csak fakultáció keretében oktatják. Másrészt az egyre szigorodó jogszabályok, a jelzési kötelezettség a jelzőrendszeri tagok számára, illetve az egyre gyakrabban a médiában megismert elrettentő esetek is ösztönzik a szakembereket, hogy megismerjék a bántalmazás, elhanyagolás felismerhetőségnek és kezelési lehetőségeinek különféle lehetőségeit. A tapasztalatok szerint nagy előrelépést jelent a résztvevők számára a jogi és szakmai szabályozás megismerése, a lehetséges módszerek, megtanulható technikák és lehetőségek megbeszélése, és azok a gyakorlatok is, amelyek segítenek feldolgozni a félelmeket, ellenérzéseket, előítéleteket, hárítási késztetéseket.
A továbbképzési program célja, tartalma: A résztvevőkkel megismertetni a bántalmazás formáit, tüneteit, hatásait az áldozattá vált gyerekekre.
Képzési idő: 30 óra (3 képzési nap, naponta 10 óra)
Egyesületünk felnőttképzési nyilvántartási száma: B/2020/005295. Képzésünk általános felnőttképzés, annak elvégzéséről minden résztvevő számára tanúsítványt állítunk ki.
A képzés a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által minősített szociális szakmai továbbképzés. Engedélyszáma: T-05-042/2022. A minősítésnek megfelelően a képzés elvégzéséről a személyes gondoskodásban dolgozók továbbképzési pontrendszerében 32 pontot igazolunk vissza, melyről külön igazolást állítunk ki.
A képzés óraszáma (30 óra) a pedagógus továbbképzési rendszerben is elszámolható.
A képzés részvételi díja: 90.000 Ft
A továbbképzés egységeinek célja, tartalma, terjedelme és a tanegységekhez rendelt elméleti és gyakorlati óraszám:
Az 1. foglalkozás alkalmával a bántalmazás típusainak áttekintésére kerül sor: a fizikai bántalmazás (jelek és tünetek); az érzelmi bántalmazás (jelek és tünetek); elhanyagolás (jelek és tünetek); valamint a szexuális bántalmazás (jelek és tünetek). Ezt követően az egyéb bántalmazási formák beazonosítására koncentrálunk, nevezetesen az intézményes és rendszer abúzusra, valamint egyéb bántalmazási formák áttekintésére: iskolai, pénzügyi abúzus, családon belüli erőszak. E foglalkozás alkalmával kerülnek beazonosításra a kezelési módok, valamint a fellelhető prevenciós programok, lehetőségek.
Időtartama: 10 óra
Módszerek/munkaformák egységenként: önálló bemutatkozás; párok bemutatják egymást; ötletelés; előadás; megbeszélés; ismertetés; csoportos feladatmegoldás; csoportmunka; egyéni munka; kiscsoportos feladatmegoldás
A 2. foglalkozás témája a jelzési kötelezettség. Áttekintjük a lépési lehetőségeket, valamint az alkalmazott módszereket egyaránt. Szerepjáték keretében dolgozzuk fel az esetkonferencia levezetését, az elő- és utómunkálatokat.
Időtartama: 10 óra
Módszerek/munkaformák egységenként: beszélgetésvezetés; megbeszélés; előadás; esetfeldolgozás kiscsoportban; csoportmunka; esetfeldolgozás, ötletelés; csoportmunka; szerepjáték
A 3. foglalkozás a saját szakterületre koncentrál. Mit tehetünk a saját területünkön a bántalmazott gyerekekért? Ez alkalommal gyakorolják a résztvevők a kapcsolatteremtést és kapcsolattartást a bántalmazott gyerekkel, a bántalmazóval, szemtanúkkal különböző szerepjátékok segítségével. A képzés befejezéseként prevenciós tervek születnek a bántalmazás megelőzésére, az értékelésén túl az elégedettségi vizsgálat kérdőívének kitöltésére, majd összegzésre is sor kerül.
Időtartama: 10 óra
Módszerek/munkaformák egységenként: beszélgetésvezetés; megbeszélés; előadás; csoportmunka kiscsoportokban; feladatmegoldás kiscsoportokban; javaslatok, vélemények, tapasztalatok; szerepjáték; filmvetítés; ismertetés; egyéni feladatmegoldás; elégedettségi kérdőívek kitöltése; értékelés
A képzésről szóló tanúsítvány kiadásának feltételei:
- a hallgató hiányzásának mértéke nem lépi át az összóraszám 10 százalékát,
- az egyéni és csoportmunkákban való aktív részvétel a továbbképzés során.
A képzésekre jelentkezni, és azokról bővebb információt kapni a Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület ügyfélszolgálatán lehet az alábbi elérhetőségeken:
1081 Budapest, Kun utca 12., 3. emelet, 27. ajtó
Tel.: 06-30-459-2739
Web: www.csagyi.hu
E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.