Gyermekrészvétel

Képzés célja: Megismertetni a gyermeki joggokkal összefüggő ismereteket, a gyerekek aktív részvételének biztosításához szükséges feltételeket.

A jelenlegi hazai kínálatban nem szerepel olyan továbbképzés, amely speciálisan a gyermeki jogokkal összefüggésben, vagy attól akár függetlenül a gyerekek részvételének feltételeivel, szakmai programjával foglalkozik. Egyre gyakrabban merül fel az a kérdés, hogy mik a feltételei a gyerekek részvételével zajló programoknak, hogyan lehet a gyerekek biztonságát, védelmét és részvételét biztosítani. Felmérésünk szerint a programra növekvő igény mutatkozik mindazon intézmények körében, ahol gyerekekkel foglalkoznak, gyerekeket látnak el, pl. óvoda, iskola, Tanoda, iskolán kívüli szabadidős programok, sport, táboroztatás, bentlakásos intézmények, pl. kollégium, gyermekotthon.

A visszajelzések alapján folyamatosan aktualizáljuk képzési programunkat, melyben a felnőttképzési módszerek használatával, az információközvetítésen túl a készségek fejlesztésére, valamint a team munka erősítésére is koncentrálunk a szakterületen, mely igényként fogalmazódik meg a gyermekvédelemi alap- és szakellátásában egyaránt.
A 9/2000. (VIII. 4.) SZCSM rendelet a személyes gondoskodást végző személyek továbbképzéséről és a szociális szakvizsgáról, továbbá a 2013. évi LXXVII. törvény a felnőttképzésről minőségi követelményeinek megfelelve, folyamatosan fejlesztjük a képzés tartalmát és formáját.

Képzés felépítése

Az 1. foglalkozás (10 óra)
alkalmával áttekintésre kerül a gyermeki jogok rendszere, a gyerekek joga a meghallgatáshoz, véleményük figyelembevétele minden őket érintő kérdésben és az aktív részvétel joga. Mit jelent a gyerekek részvétele, miért fontos ez, elmélet és elvek, módszerek, gyakorlatok
Tervezés és előkészítés, feltételek tisztázása
Az információk megosztása, a gyerekekkel történő kapcsolatteremtés különféle formáinak áttekintése, a lehetőségek és kihívások elemzése, feldolgozása.

A 2. foglalkozás (10 óra)
alkalmával áttekintésre kerül a különféle lehetőségek felmérése és a prioritások meghatározása, Az inklúzió és érdemi részvétel feltételei, a közösségi részvétel feltételei, az egyesülés és szólásszabadság jogának érvényesítése és a gyerekek biztonságának garanciái és a gyerekbarát panaszmechanizmusok rendszere.
A gyerekek részvételének kilenc alapvető feltételei

A 3. foglalkozás (10 óra)
témája a hatékony, eredményes és etikus gyakorlat megvalósítása, kihívások és lehetőségek, A Gyerekek részvételével kapcsolatos aggályos gyakorlatok, a gyerekrészvételi programok monitorozása és értékelése

A képzés befejezéseként tervek születnek a lehetséges alkalmazás feltételeiről és kereteiről más gyerekekkel kapcsolatos programokba történő beillesztéséről, valamint értékelésén túl az elégedettségi kérdőívének kitöltése, összegzésként szóbeli visszajelzés a képzésről.

A képzésbe való bekapcsolódás és részvétel feltételei: -
Képzési idő: 30 óra (3 képzési nap, alkalmanként 10 óra)
A képzés formája: csoportos képzés

A képzésről szóló igazolás/tanúsítvány kiadásának feltételei:
- a hallgató hiányzásának mértéke nem lépi át az összóraszám 10 százalékát,
- az egyéni és csoportmunkák elvégzése a továbbképzés során.


Kapcsolódó képzés: http://www.csagyi.hu/kepzesek/van-jogod

Kiknek ajánljuk a képzést?

A képzést bármely segítő szakterület dolgozóinak ajánljuk. Hatékony segítséget nyújthat a többi között az oktatási, nevelési intézményekben dolgozó valamennyi szakembernek, így szociális munkások, gyermekek gondozását végzők, pszichológusok, fejlesztő – és gyógypedagógusok számára is. Ugyancsak hasznos lehet a képzés elvégzése gazdasági szervezetek dolgozói, HR területen dolgozók, az egészségügy, igazgatás, rendvédelem, igazságügy területén dolgozó szakemberek számára is.



Egyesületünk felnőttképzési nyilvántartási száma: B/2020/005295. Képzésünk általános felnőttképzés, annak elvégzéséről minden résztvevő számára tanúsítványt állítunk ki.

A képzés a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet által minősített szociális szakmai továbbképzés. Engedélyszáma: T-05-039/2024. A minősítésnek megfelelően a képzés elvégzéséről a személyes gondoskodásban dolgozók továbbképzési 32 pontot igazolunk vissza, melyről külön igazolást állítunk ki.

A képzés óraszáma (30 óra) a pedagógus továbbképzési rendszerben is elszámolható.

A képzés részvételi díja 140 000 Ft.


Az ENSZ gyermekjogi egyezménye számos olyan jogosultságot sorol fel, amelyet a gyerekek jogaiként garantálnak. E jogok között szerepel a meghallgatáshoz és véleménynyilvánításhoz való jog az őket érintő valamennyi kérdésben hozott döntésekkel kapcsolatban, valamint az a jog, hogy ezeket a véleményeket figyelembe vegyék, a véleménynyilvánítás szabadsága, a vallás- és lelkiismereti szabadság, valamint az egyesülési és békés gyülekezési szabadság keretében. E konkrét jogokon túlmenően a részvételt a gyerekek valamennyi jogának gyakorlása és megvalósítása során vezérelvként határozzák meg. Így a gyermek jogairól szóló egyezmény kiemeli a gyerekek központi szerepét a saját jogaik biztosítására irányuló erőfeszítésekben.
Az ENSZ gyermekjogi egyezménye elismeri, hogy a gyerekek más helyzetben vannak, mint a felnőttek, és gyakran eltérő szükségleteik vannak, valamint a gyermekkori fejlődés különböző szakaszaihoz kapcsolódó különleges kihívásokkal szembesülnek. Az egyezmény valamennyi cikke három fő témát ölel fel:
Részvétel, gondoskodás és védelem (Három P – participáció, provízió, protekció)
- A védelmi cikkek a gyerekek és fiatalok kizsákmányolásával foglalkoznak. Az egyezmény a kormányok kötelezettségévé teszi, hogy megvédjék a gyerekeket és fiatalokat az erőszak, kizsákmányolás és a visszaélés minden formájától, és szükség esetén rehabilitációt kínáljanak számukra.
- Az ellátással kapcsolatos cikkek a gyerekek és fiatalok túléléshez és fejlődéshez való alapvető jogaival foglalkoznak. Ezek az alapvető fizikai, egészségügyi ellátáson, és tiszta vízen, érzelmi é értelmi gondoskodáson, az oktatáson keresztül a gyerekek legjobb fejlődését lehetővé tevő optimális környezetig terjednek.
- A részvételről szóló cikkek azon az elképzelésen alapulnak, hogy a gyerek olyan személy, aki aktívan hozzájárul a közösség, társadalom életéhez, mint állampolgár itt és most, és nem csak egy olyan személy, aki mások jó vagy rossz bánásmódjának és szolgáltatásainak a befogadói oldalán áll, vagy felkészül a majdani, felnőttkori aktivitásra.


Az ENSZ gyermekjogi egyezményének 12. cikke kimondja :
A részes államok biztosítják a saját véleményének kialakítására képes gyermek számára a véleményének szabad kifejezéséhez való jogot minden, a gyereket érintő kérdésben, a gyermek véleményének a gyermek életkorának és érettségének megfelelő súlyt adva.

E célból a gyereknek különösen lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a gyereket érintő valamennyi eljárás, így kiemelten a bírósági és közigazgatási eljárásban meghallgassák, akár közvetlenül, akár képviselője vagy megfelelő szerv útján, a nemzeti jog eljárási szabályaival összhangban lévő módon. "
A Gyermekjogi Bizottság, az ENSZ Gyermekjogi Egyezmény végrehajtásának nyomon követésére létrehozott nemzetközi testület 2009-ben elfogadta a 12. átfogó kommentárt a gyermek meghallgatáshoz való jogáról. Ez a 12. átfogó kommentár útmutatást ad arra vonatkozóan, hogy a 12. cikket hogyan kell végrehajtani a különböző helyzetekben.
Az átfogó kommentár világossá teszi, hogy a meghallgatáshoz vagy a "részvételhez" való jog minden gyereket, mint egyént és mint egy társadalmi csoport tagját illeti meg, és az országok kormányai kötelesek különös erőfeszítéseket tenni a kiszolgáltatott vagy diszkrimináció által érintett gyermekek bevonása érdekében, és biztosítani, hogy a gyerekek részvétele folyamatos folyamat legyen, ne pedig egyszeri konzultációs esemény. A gyerekek részvétele az Egezmény cikkeinek egy csoportjába van beágyazva, amelyek a gyerekeket társadalmi szereplőként ismerik el: Az 5. cikk (tájékoztatáshoz, útmutatáshoz és tanácsadáshoz való jog), a 13. cikk (a véleménynyilvánítás szabadságához való jog), a 14. cikk (a gondolatszabadsághoz való jog) és a 15. cikk (az egyesülési szabadsághoz való jog), valamint az információhoz való hozzáférés jogáról szóló 17. cikk.
A 3. számú kiegészítő jegyzőkönyv a gyermek jogáról a kommunikációs eljárásban való részvételről (https://www.ohchr.org/en/instruments-mechanisms/instruments/optional-protocol-convention-rights-child-communications) 2014-ben lépett életbe, és célja a gyerekek panaszjogának biztosítása. Magyarország nem írta alá ezt a kiegészítő jegyzőkönyvet még, ami minden gyerek számára lehetővé tenné, hogy saját hazájában minden szinten és regionálisan elérhetőek legyenek megfelelő panasztételi mechanizmusok, ahová a gyerekek jogsérelmükkel fordulhatnak. A panaszt a gyerek személyesen vagy képviseletében, illetve egy azonos problémákkal küzdő gyerekcsoport nevében lehet benyújtani olyan esetekben, amikor a részes állam követ el jogsértést, okoz ártalmat, kárt, a többi között az ENSZ Gyermekjogi Bizottságához.
Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága elfogadta a 18 év alatti gyermekek és fiatalok részvételéről szóló CM/Rec (2012)2 ajánlást (a továbbiakban: a részvételről szóló ajánlás). A Miniszteri Bizottság ajánlásokat dolgozott ki, amelyek iránymutatást adnak a szakpolitikákhoz, amelyeket a kormányoknak nemzeti szinten végre kell hajtaniuk. Az ajánlás megléte jelzi, hogy a tagállamok milyen jelentőséget tulajdonítanak a gyerekek részvételének, és rámutat a nagyobb tudatosságot és a jobb gyakorlatot elősegítő intézkedések szükségességére. A részvételről szóló ajánlás a következőképpen határozza meg a részvételt:
„A gyerekek egyénileg vagy csoportjaikban rendelkeznek azzal a joggal, az eszközökkel, a térrel, a lehetőséggel és - szükség esetén - a támogatással, hogy szabadon kifejthessék véleményüket, meghallgassák őket, és hozzájáruljanak az őket érintő ügyekben történő döntéshozatalhoz, és véleményüket életkoruknak és érettségüknek megfelelően kellő súllyal vesszük figyelembe.”

Az Európa Tanács más releváns területekre - például a gyermekbarát igazságszolgáltatásra és a gyermekbarát szociális szolgáltatásokra - vonatkozó szabványai iránymutatásokat tartalmaznak a tagállamok és a gyermekekkel foglalkozó számos különböző szakember számára az egyes gyermekek meghallgatáshoz való jogának a bírósági és közigazgatási eljárásokban való érvényesítésére vonatkozóan.
A képzés során a tematikában felsorolt témákról lesz szó, azok megbeszélése és a résztvevők saját tapasztalatainak megosztása keretében.

A képzésekre jelentkezni, és azokról bővebb információt kapni a Család, Gyermek, Ifjúság Közhasznú Egyesület ügyfélszolgálatán lehet az alábbi elérhetőségeken:


Tel.: 06-30-459-2739


Web: www.csagyi.hu


E-mail: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.